• Jubileusz 50-cio lecia Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim "HAJDUKI"

  W piątek 19 października 2018 roku odbył się jubileuszowy koncert, podczas którego premierowo zaprezentowaliśmy nowe widowisko „Wyżynek krakowski”. Na jednej scenie wystąpiły wszystkie grupy – od najmłodszych Mini Hajduków po najstarszych „old boys”. Publiczność z uznaniem przyjęła również premierowy pokaz tańców i pieśni z Podlasia. Podczas koncertu grupa Małe Hajduki zaprezentowała również suitę tańców z regionu Kurpie Zielone oraz górali żywieckich. Grupa reprezentacyjna pokazała także narodowego kujawiaka z oberkiem, suitę lubelską, rzeszowską, nowosądecką oraz premierowo podlaską. Natomiast grupa old boys pokazała region kujawski oraz opoczyński. Koncert zakończył się widowiskiem „Piosenki o Starej Warszawie” w wykonaniu grupy reprezentacyjnej oraz old boys.

  Z kolei w sobotę 20 października 2018 roku do Oświęcimskiego Centrum Kultury przybyli zaproszeni goście, aby wziąć udział w koncercie galowym. Wśród gości nie zabrakło Państwa Wróblewskich – założycieli Zespołu, a także Pani Zofii Mentelskiej, która przez 45 lat działalności Hajduków była choreografem i instruktorem grupy. Na publiczności zasiedli także byli członkowie Zespołu. Z gratulacjami przyjechali do nas nasi przyjaciele: delegacja Zespołu Łukowiacy z Łukowa, szefostwo Zespołu „Podlasie” AWF Biała Podlaska, delegacja z zespołu Kukułeczka z Daugavpils na Łotwie, a także przyjaciele z czeskiego Havirova oraz z Zivinic z Bośni i Hercegowiny. Pan Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut złożył uroczyste gratulacje na ręce kierownika Zespołu Pana Marka Pociennika oraz Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Hajduków Pani Katarzyny Kopaczewskiej. Jubileusz 50 – cio lecia Zespołu był okazją do sprezentowania przez Miasto Oświęcim kompletu strojów podlaskich, w których Zespół zaprezentował się premierowo.

  Podczas koncertu galowego wszystkie grupy pokazały widowisko „Wyżynek krakowski”. Grupa Małe Hajduki pokazała program z regionu Kupie Zielone oraz górali żywieckich. Następnie grupa reprezentacyjna zatańczyła narodowego kujawiaka z oberkiem oraz mazura. Pokazała również suitę lubelską i nowosądecką oraz podlaską. Grupa old boys zaprezentowała region kujawski i opoczyński. Podobnie jak w piątek koncert zakończył się widowiskiem „Piosenki o Starej Warszawie”.

  Po koncercie na wszystkich gości czekała symboliczna lampka szampana oraz tort jubileuszowy.

  Czas świętowania Jubileuszu był pełen wzruszeń i dobrych emocji. Szczególne podziękowania należą się:

  Panu Markowi Pociennikowi – kierownikowi, choreografowi i instruktorowi;

  Panu Jackowi Furtakowi – kierownikowi muzycznemu;

  Pani Annie Handzlik – Starzyk – instruktorowi grupy „Małe Hajduki”;

  Pani Justynie Pociennik i Pani Ewie Żak – instruktorkom grupy „Mini Hajduki”;

  Pani Joannie Kasperek – Szymonik – instruktorowi wokalnemu.